Nasi partnerzy:

Image

Koła Terenowe TPL:

Strona główna

Wydarzenia

 

 

 

Wyprawa Przyjaciół Lasu z Olsztyna na Mierzeję Wiślaną

20/05/2016

ImagePrzy pięknej słonecznej pogodzie i gościnności leśników z Nadleśnictwa Elbląg i Parku Krajobrazowego "Mierzeja Wiślana" mieliśmy możliwość wysłuchać informacji o Nadleśnictwie Elbląg, zwiedzić przyległy do siedziby Nadleśnictwa Elbląski Park Leśny.vNa Na Mierzei Wiślanej podpatrywaliśmy ptaki w rezerwacie "Mewia Łacha" i unikalnym w skali kraju rezerwacie "Kormoran".

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 

Udana wyprawa szkoleniowa

27/04/2016

Image     Członkinie i członkowie Koła TPL „Las Kudypski” tym razem wybrali się na dwudniową wyprawę szkoleniową do Puszczy Augustowskiej i na Litwę do znanego Kurortu w Druskiennikach. W pierwszym dniu wyprawy zwiedzaliśmy Nadleśnictwo  Augustów i Suwałki. W Augustowie zapoznał nas z charakterystyką Nadleśnictwa leśnik Kol. Roman Rogoziński znany nie tylko w środowisku leśników artysta-fotografik. Szczególnym zainteresowaniem spotkał się realizowany przez augustowskich leśników projekt pt. „Tradycyjne bartnictwo ratunkiem dzikich pszczół w lasach”. Statkiem Żeglugi Augustowskiej udaliśmy się szlakiem wodnym przez jezioro Necko, Białe, śluzę w Przewięzi i jezioro Studzieniczne. Szlak ten zwany jest „szlakiem papieskim”, ponieważ płynął nim Papież śp. Jan Paweł II w czerwcu 1999r. Zwiedziliśmy sanktuarium Maryjne w Sudzienicznej i Ośrodek Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Augustów. Następnie udaliśmy się do Nadleśnictwa Suwałki a konkretnie na jedną z najnowocześniejszych w naszym kraju szkółkę kontenerową. Gospodarze Nadleśnictwa: Z-ca Nadleśniczego Piotr Karnasiewicz i leśniczy - szkółkarz Waldemar Czaplis zapoznali nas z procesem produkcji sadzonek w szkółce kontenerowej. Mimo, że większość uczestników nie jest związana z leśnictwem, podziwiała gospodarzy, którzy wykazali się wszechstronną wiedzą dotyczącą szkółkarstwa i co szczególnie podkreślano potrafili umiejętnie przekazać ją uczestnikom spotkania. W obu Nadleśnictwach spotkaliśmy się z wyjątkową gościnnością gospodarzy. Serdecznie im dziękujemy.

W drugim dniu wyprawy zwiedzaliśmy miasto Suwałki i częściowo Wigierski Park Narodowy. Nie omieszkaliśmy podziwiać przepiękny krajobraz  roztaczający się z wzgórza klasztornego na półwyspie Wigierskim.

Urokliwą trasą, przez Sejny, zwanymi nieoficjalną stolicą regionu zamieszkałego przez ludność narodu litewskiego w Polsce udaliśmy się do Druskiennik. To nad wyraz urocze miasto położone nad Niemnem. Znane jest jako uzdrowisko miejsce, w którym znajduje się wiele atrakcji rekreacyjno-sportowych i historycznych blisko związanych z historią Polski. Szczególnie urzekła nas kilkuhektarowa łąka porośnięta kwitnącymi żonkilami.

I tak pełni wrażeń wróciliśmy do Olsztyna.

 

ImageImageImageImage

Witold Szumarski

 

Wiosna w Kudypskim Lesie...

10/04/2016

ImageTradycyjnie od kilkunastu lat członkinie i członkowie Koła TPL "Las Kudypski " pomagają leśnikom z Nadleśnictwa Kudypy w porządkowaniu po zimie terenu Leśnego Arboretum Warmii i Mazur i sadzeniu drzew i krzewów.

 

Witold Szumarski

 

 

 

Znamy zwycięzców III-go Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Lesie w gminie Dywity

09/03/2016

ImageKonkurs został zorganizowany przez Szkolne Koło TPL przy Szkole Podstawowej w Bukwałdzie,Nadleśnictwo Kudypy i Koło TPL " Las Kudypski".
A zwycięzcami zostały 3 osobowe zespoły ze szkół :

 

I-miejsce - Szkoła Podstawowa w Spręcowie
II-miejsce - Szkoła Podstawowa w Bukwałdzie
III-miejsce - Szkoła Podstawowa w Dywitach
Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom !

Image 

 

 

Przewodniczący Komisji Konkursowej

Witold Szumarski

 

 

 

/> Na spotka="true" UnhideWhenUsed="true" ie tylko...

 

01/03/2016

ImageW dniu 1 marca br uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Koło TPL "Las Kudypski" z Olsztyna dyskutowali nad stanowiskiem Towarzystwa Przyjaciół Lasu i innych organizacji w sprawie rozwiązania trwającego od lat konfliktu dotyczącego ochrony i użytkowania zasobów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej.

&nbs Name="No Spacing" />

Na spotkaniu Kol. Andrzej Sobania - leśnik z RDLP w Oalse" Priority="awił prezentację i swoje wrażenia z pobytu w Islandii

 

 

Witold Szumarski

Prezes Koła TPL "Las Kudypski"

 

 

 

Walentynkowe spotkanie w "Kudypskim Lesie"

14/02/2016

Lutowe spotkanie w ramach edukacji przyrodniczej poświęciliśmy roślinom sprzyjającym i wspomagającym miłość. Zostało to przedstawione przez Prezesa Koła w prezentacji PT. "Rośliny w służbie miłości".

Witold Szumarski

 

 

Ach! Co to był za bal...

01/01/2016

Członkinie i członkowie  Koła TPL "Las Kudypski "bawili się na dorocznym "Balu Przebierańców"

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze

01/12/2015

Image        Informuję że w dniu 1 grudnia br odbyło zebranie sprawozdawczo -wyborcze w Kole TPL " Las Kudypski" w Olsztynie.Wybory odbyły się przy 80 % frekwencji i zgodnie z Statutem TPL.

 

Wybrano władze Koła:

 

Zarząd Koła:

 

Prezes Zarządu- Witold Szumarski

V-ce Prezes    - Jerzy Korzeniewski

V-ce Prezes     - Bożena Saniewska

Skarbnik         _ Teresa Bartkowska

Sekretarz      -    Krystyna Wiktoria Chodos

 

Sąd Koleżeński:

1 Teresa Kałudzińska

2. Danuta Nowicka

3. Urszula Lipanowska

 

   Olsztyn 1 grudnia 2015

 

Prezes Zarządu

Witold Szumarski

 

 

 

 

Wyprawa szkoleniowa do Puszczy Białej

10/10/2015

ImageNa zaproszenie Nadleśnictwa Wyszków i Prezesa Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu  "Sosna" Roberta Wielkowskiego mieliśmy możliwość poznania historii leśnictwa w mazowieckiej Puszczy Białej, prowadzenia gospodarki leśnej w jednym z najlepiej prowadzonych w RDLP w Warszawie Nadleśnictw, poznania walorów przyrodniczych i kulturowych. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem zarówno gościnności gospodarzy jak i ich dokonań zawodowych i społecznych. Serdecznie im za to dziękujemy.

 

W drodze powrotnej zwiedziliśmy urocze miasto zwane "Wenecją Mazowsza" Pułtusk.

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 

Relacja z wyjazdu do Rezerwatu Sątopy - Samulewo

10/10/2015

ImageW dniu 10 października 2015 r. grupka "zapaleńców", miłośników przyrody z naszego Koła TPL wybrała się na obserwacje ptaków pod przewodnictwem kierownika Muzeum Przyrody w Olsztynie p. Marianem Szymkiewiczem. Pierwszy etap wyjazdu to Jezioro Luterskie. Pięknie przemieszczające się mgły, obserwacja mew. Podziwiamy małża "rysującego mapę" po dnie jeziora.  Podglądaliśmy ślady ptaków.

https://www.youtube.com/watch?v=h2a2E8dbxH0

ImageNastępnie jedziemy do Rezerwatu Sątopy - Samulewo. A tam moc kaczek na wodzie, gęsi, białe czaple. Oczywiście przybliżamy sobie ich widok przy pomocy lunety. Na tafli wody pięknie odbijają się promienie słońca. Jest chłodno.

https://www.youtube.com/watch?v=zrVXTg_O0D0    

Idąc groblą smakujemy jabłek z rosnącej obok jabłonki, by za chwilę podziwiać tysiące gęsi w powietrzu. Było to niezapomniane widowisko.

Imagehttps://www.youtube.com/watch?v=aoGYeZL9Bro  

 

 

 

Ewa Traczyk

 

 

Zaproszenie na wernisaż wystawy fotograficznej i wykład

21/09/2015

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników przyrody i fotografii przyrodniczej na wernisaż wystawy fotograficznej Romana Rogozińskiego pt. „Las”. Ekspozycję tworzy 50 czarno-białych fotogramów o wymiarach 70x100 cm, oprawionych w technice dibond, przedstawiających piękno Lasów Państwowych Polski Północno-Wschodniej.

Duże, nastrojowe zdjęcia przenoszą nas w najbardziej dzikie i tajemnicze zakątki oraz uroczyska leśne Podlasia oraz Warmii i Mazur. Piękno prezentowanych fotografii, oprócz mistrzowskiego wykonania, bardzo mocno podkreśla czarno-biała technika, która znakomicie oddaje nastrój i urok lasu. Dziś wystawy fotografii czarno-białej oglądamy rzadko i są one wyrazem nie tylko elegancji, ale też pewnej elitarności. To także nawiązanie do pierwszych albumów Włodzimierza Puchalskiego i innych twórców polskiej fotografii przyrodniczej.

Autor wystawy Roman Rogoziński pochodzi z Rybna koło Działdowa. Jest absolwentem Technikum Leśnego w Tucholi i Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Od 1999 roku pracuje w Nadleśnictwie Augustów, jako specjalista do spraw edukacji leśnej. Fotografią przyrodniczą interesuje się od dzieciństwa i pasję tę z powodzeniem realizuje w swym życiu zawodowym. Jest autorem wystaw indywidualnych, a także wielkoformatowego albumu pod tytułem „Rezerwaty Przyrody” wydanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku w 2013 roku.

 

Na wernisaż zapraszamy do Muzeum Przyrody w Olsztynie w dniu 23 września 2015 roku na godzinę 17.30. Wstęp wolny.

 

Jednocześnie zapraszamy  na wykład pt."Zmiany w świecie zwierząt Warmii i Mazur na przestrzeni ostatnich 70. lat" i wspólne zwiedzanie wystawy  - w ramach programu ministerialnego "60 + kultura", który odbędzie się 26 września 2015 r. godz. 12:00.

 

 

 Montaż video - Skansen w Ciechanowcu

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia clipu naszej Koleżanki Ewy Tracz. Odnośnik poniżej:

Kliknij poniżej, aby przejść do clipu:

https://www.youtube.com/watch?v=XX6McqahM-w

 

 

Dwudnoiwy wyjazd szkoleniowy członków Koła TPL "Las Kudypski" na Kurpie i Podlasie 

18/07/2015

 

 

       Image Image

Piękna słoneczna pogoda dopisała. Grupa licząca 50 osób udała się tym razem na Kurpie i Podlasie. W dość krótkim czasie zwiedziliśmy Muzeum Rolnictwa i Leśnictwa w Ciechanowcu na Podlasiu. Zrealizowaliśmy nasz główny cel - szkolenie, które prowadził właściciel Ogrodu - będący swoistą skarbnicą wiedzy o roślinach użytkowych Pan Mirosław Angielczyk ze znajomości gatunków roślin użytkowych i możliwości ich stosowania w unikalnym w naszym kraju Podlaskim Ogrodzie Ziołowym. Zwiedziliśmy ciekawy położony na Narwią skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Na zakończenie byliśmy gośćmi leśników z nadleśnictwa Nowogród. Nasz opiekun Z-ca Nadleśniczego Pan Marek Gruzeł zapoznał nas z systemem ochrony ppoż. w tym szczególnie narażonym na pożary lasu Nadleśnictwie i obiektami edukacji przyrodniczej. Serdecznie Mu dziękujemy.

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 

Wyprawa obserwatorów ptaków

13/06/2015

 

Image13.06.2015r.   WYJAZD  - OBSERWACJA  PTAKÓW.

PO OCZEKIWANIACH NADSZEDŁ DZIEŃ, KIEDY  WYRUSZYLIŚMY NA OBSERWACJĘ PTAKÓW I NIE TYLKO.       WIEDZĄ  O  ICH ŻYCIU,  MIEJSCACH  GNIAZDOWANIA  DZIELIŁ  SIĘ  Z  NAMI  KIEROWNIK  MUZEUM  PRZYRODY w Olsztynie p. Marian  SZYMKIEWICZ.  WYJEŻDŻAMY  GODZ. 7:00.  JEST  NAS 44  OSOBY.  AURA  DLA  NAS  PRZYJAZNA. CIEPŁY DZIEŃ BEZ UPALNEGO SŁONKA. KIERUNEK – SZCZYTNO. PO  DRODZE  MIJAMY  KOLONIĘ  LĘGOWĄ  GAWRONA.  JEST  ICH  TUTAJ  ok. 1000 PAR.  JADĄC  DALEJ  DOCIERAMY  DO  KOLONI LĘGOWEJ  MEWY  ŚMIESZKI. GATUNEK  TEN  GNIZDUJE   TU NA  MAŁYCH  WYSEPKACH  W  TOWARZYSTWIE RYBITWY  RZECZNEJ. W  POBIŻU OBSERWUJEMY  KORMORANY,  ŁYSKI,

KACZKI  KRZYŻÓWKI  I  KACZKI  KRAKWA ( KTÓRE SĄ  OBJĘTE  OCHRONĄ – ZAPISANE  W  CZERWONEJ  KSIĘDZE  GATUNKÓW  ZAGROŻONYCH). PODGLĄDAMY  PTAKI  PRZEZ  LUNETĘ. PODZIWIAMY  JE W  ICH NATURALNYM  ŚRODOWISKU.  RUSZAMY  DALEJ.  W  TRAKCIE  PRZEJAZDU   PRZEZ  WIOSKĘ  DOWIEDZIELIŚMY SIĘ, ŻE JEST TU   SKUPISKO  BOCIANA  BIAŁEGO – ok. 20 PAR. PRAWIE  NA  KAŻDYM  SŁUPIE  JEST  ZASIEDLONE  GNIAZDO,  A  W  NICH  WIDAĆ  PO  2-3  MAŁE  GŁÓWKI. 

ImageDOCIERAMY  DO  KOLONI  CZAPLI  SIWEJ  I KORMORANA.  CZUJEMY WOŃ  ICH  ODCHODÓW.  PTAKI  TE  BUDUJĄ   GNIAZDA  PRZEWAŻNIE  NA  DRZEWACH,  KTÓRE  STOPNIOWO  ZACZYNAJĄ  USYCHAĆ  OD  PRZENAWOŻENIA  GLEBY  ODCHODAMI.   RUCH  NAD  DRZEWAMI  DUŻY. JEST  TUTAJ  KORMORANA   ok. 80 GNIAZD, A  TAKŻE  ok. 50 GNIAZD CZAPLI. PTAKI TE  UMIESZCZAJĄ SWOJE  GNIAZDA NA  WYSOKICH DRZEWACH. OCZYWIŚCIE PODGLĄDAMY JE PRZEZ  LUNETĘ. WIDZIMY JAK

PTAKI  SIĘ  PRZEMIESZCZAJĄ,  JAK    KARMIĄ  MŁODE,  JAK  „NAM  POZUJĄ”. NIEZAPOMNIANY  UROK  MA  CZAPLA  W  LOCIE,  CZY TEŻ  CZARNY  PASEK,  KTÓRY  PRZECHODZI  PRZEZ  OKO,  A  Z  TYŁU  GŁOWY  KOŃCZY  SIĘ  OZDOBNYM  ZWISAJĄCYM  CZUBKIEM  PIÓR.   

ImagePTAKI  PRZELATUJĄ  NAD  NASZYMI  GŁOWAMI. POKAZUJE  SIĘ  SŁONKO.  JEST  CORAZ  CIEPLEJ.  CZAS  NA KAWĘ.  PO  GODZINNEJ  PRZERWIE  RUSZAMY  DO  BORU  CHROBOTKOWEGO.  SOSNOWY BÓR  CHROBOTKOWY  WYSTĘPUJE  NA  SKRAJNIE  UBOGICH  I  SUCHYCH  SIEDLISKACH  LEŚNYCH. CECHĄ CHARAKTERYSTYCZNĄ  BORU  CHROBOTKOWEGO  JEST  OBFICIE WYKSZAŁCONA  WARSTWA  POROSTOWO – MSZYSTA.  WIDZIMY TUTAJ DWA  ICH  RODZAJE.  WYGLĄDAJĄ  JAK  ROZŁOŻONE  DYWANY. NA DRODZE POJAWIA SIĘ MAŁA PTASZYNA – PLESZKA. NIE POTRAFI JESZCZE FRUWAĆ . SKAWR NARASTA.

ImageODWIEDZAMY TEŻ  KLON -  WIEŚ GDZIE ZACHOWAŁO  SIĘ ok. 40  DREWNIANYCH  CHAŁUP. DOMY  TE DO  DZIŚ  SĄ  ZAMIESZKAŁE  PRZEZ  LUDZI. PRAWIE  WSZYSTKIE    ZOSTAŁY  PRZYOZDOBIONE  DREWNIANYMI  KRZYŻAMI.  POZOSTAŁA  JESZCZE „ALEJA  JAŁOWCÓW” W  LIPOWCU.TO  OKOŁO    DWUDZIESTU  JAŁOWCÓW  ROSNĄCYCH  WZDŁUŻ  LEŚNEJ  DROGI. NAJPIĘKNIEJSZY PONAD  13 – METROWY  OKAZ  MIAŁ  PRAWIE  2 m.  OBWODU. USECHŁ POD  KONIEC  XX WIEKU. W  CHWILI  OBUMARCIA  MIAŁ OKOŁO 225 LAT. BYŁ  NAJWIEKSZYM  I NAJSTARSZYM  JAŁOWCEM  W POLSCE.

DO  OLSZTYNA  WRACAMY  PRZED  GODZ. 17. JESTEŚMY  ZADOWOLENI  Z  TEJ  WYPRAWY. BRAKOWAŁO NAM TAKIEGO „WYPADU”. CZEKAMY  NA  NASTĘPNY…   JESIENIĄ.

Tekst i zdjęcia:

Ewa Tracz   

 

 

XIII Walne Zgromadzenie Towarzystwa Przyjaciół Lasu

12/06/2015

ImageNa XIII Walnym Zgromadzeniu TPL podsumowano działalność Towarzystwa w minionej kadencji, podjęto stosowne uchwały dotyczące przyszłej działalności. Wybrano nowe władze Towarzystwa.

Prezesem został wybrany dotychczasowy Prezes P. Prof. Tomasz Borecki, V-ce Prezesem Andrzej Kawalec . W skład Zarządu Głównego został wybrany Witold Szumarski a Jerzy Korzeniewski członkiem Sądu Koleżeńskiego.

Miłym akcentem obrad Zgromadzenia było złożenie gratulacji naszemu Prezesowi Prof. Tomaszowi Boreckiemu z okazji przyznania mu tytułu: "Doctora Honoris Causa SGGW w Warszawie"

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 

Relacja  z uroczystości

 

Prof. dr hab. Tomasz Borecki został wyróżniony zaszczytnym tytułem doktora honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Profesor Borecki to wybitny uczony w dziedzinie leśnictwa oraz rektor SGGW w latach 2002 - 2008.

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa SGGW odbyła się 22 maja br. w Auli Kryształowej uczelni. Była ona jednocześnie inauguracją Dni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, które w tym roku są częścią obchodów 200-lecia szkoły. W 2016 roku minie 200 lat od powstania Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, który był protoplastą dzisiejszej SGGW.

Rektor SGGW, prof. dr hab. Alojzy Szymański podczas uroczystości mówił między innymi: "Dzisiejsza uroczystość ma dla mnie charakter wyjątkowy i bardzo osobisty, bowiem dane mi jest dziś wręczyć dyplom doktora honoris causa mojemu poprzednikowi w pełnieniu funkcji rektora  Panu Profesorowi  Tomaszowi Boreckiemu, z którym współpracowałem jako prorektor ds. rozwoju przez 6 lat. Rektorowi,  który wytrwale kontynuował rozpoczętą w 1999 roku rozbudowę kampusu w Ursynowie. Rektorowi, który dbał o pozycję SGGW w kraju i na świecie. Który zabiegał o pamięć historyczną  w SGGW. Który podkreślał jak ważna jest rola Uczelni we wspieraniu kształcenia młodzieży ze środowisk wiejskich. Który jako leśnik  z powołania upowszechniał wiedzę o lasach i ich znaczeniu dla człowieka, powtarzając, że  lasy muszą pozostać wspólnym dobrem dla nas wszystkich, takim samym jakimi są  powietrze i woda. Jeszcze raz serdeczne gratuluję Panu Profesorowi i w imieniu nas wszystkich dziękuję za wieloletnią i pełną zaangażowania pracę na rzecz rozwoju SGGW. Życzę Panu Profesorowi, doktorowi honoris causa SGGW wiele pomyślności we wszystkich dalszych działaniach na rzecz rozwoju nauki i w życiu osobistym."

 

 

Rok szkoleniowy 2014/2015 zakończony

02/06/2015

ImageW dniu 2 czerwca br.  wykładem Pani dr Anny Zawadzkiej z Katedry Leśnictwa i Ekologii UW-M W Olsztynie zakończyliśmy rok szkoleniowy. Następne spotkanie jak zwykle w sali RDLP w m-cu wrześniu - 1 września br.

W lipcu w dn. 16-17 lipca br. planujemy wyjazd do Podlaskiego Ogrodu Botanicznego w Korycinach i Nadleśnictw: Nowogród i Rudka. Szczegóły o wyjeździe u P. Bożeny Saniewskiej.

 

 

Miłych wakacji  życzy Zarząd Koła.

 

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"


 

Powołano Radę Naukowo-Społeczną Leśnego Komleksu Promocyjnego "Lasy Olsztyńskie"

29/05/2015

W ubtle Reference"w sali konferencion Locked="falsztynie Pani Małgorzata Błyskun Dyrektor RDLP w Olsztynie i przedstawiciel Dyrektora Generalnego LP P. Jacek Zadura w imieniu Dyrektora Generalwww.olsztyn.lasy.gov.pl ). Towarzystwo Przyjaciół Lasu w Radzie będzie reprezentował Witold Szumarski – Prezes Koła TPL „Las Kudypski”.

 

Rada Naukowo-Społeczna jest organem doradczym i opiniodawczym dyrektora RDLP w Olsztynie w zakresie inicjowania oraz oceny realizacji działań podejmowanych w LKP "Lasy Olsztyńskie".

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"


O różnorodności biologicznej w "Garncarskiej Wiosce"  Uczestniczyliśmy w Wielkim Spotkaniu Przyjaciół Lasu

21/05/2015

     Koło TPL" Las Kudypski" współpracujące od kilku lat z Fundacją NIDA z Nidzicy zostało zaproszone do udziału w konferencji której przewodnim tematem było "Bioróżnorodność-nasze życie.Jest to kontynuacja ciekawego projektu pt"Laboratorium Przyrody " realizowanego w znanej ze swej aktywności społecznej "Garncarskiej Wiosce". W konferencji uczestniczyli, oprócz członków naszego koła, pracownicy naukowi i studenci z Katedry Leśnictwa UW-M z Olsztyna,leśnicy z kilku nadleśnictw,przedstawiciele samorządów,dzieci i młodzież szkolna w sumie ok 130 osób .Referat "O ochronie walorów przyrodniczych w lasach Warmii i Mazur" w postaci interesującej prezentacji przedstawił Prezes Koła Witold Szumarski.Uczestnicy konferencji mieli też możliwość poznania interesującej działalności społecznej Zarządu , pracowników i wolontariuszy Fundacji z tryskającym energią Prezesem Krzysztofem Margolem. Szczególne zainteresowanie wzbudził urządzony zaledwie od kilku lat "Rajski Ogród" w którym m. in. rośnie posadzone przez nas rajskie drzewko.
Więcej o " Garncarskiej Wiosce" www.garncarskawioska.pl
 
Witold Szumarski

 

Uczestniczyliśmy w Wielkim Spotkaniu Przyjaciół Lasu

23/04/2015

ImageW spotkaniu w dniu 23 kwietnia br w Warszawie uczestniczyła  20 osobowa delegacja Koła TPL " Las Kudypski", Koła szkolnego, zwycięzców konkursu o lesie z Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie i pracowników Nadleśnictwa Kudypy.

 

Więcej o spotkaniu na stronie głównej TPL

 

 

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 


 

Radosny wiosenny Dzień Przyjaciół Lasu

11/04/2015

Image

Członkinie i członkowie z Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Las Kudypski”, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, grupy studentów i pracowników naukowych z wydziału leśnego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, młodzież szkolna, miłośnicy lasu przybyli do Leśnego Arboretum w Kudypach, aby wziąć udział w imprezie pod hasłem „W poszukiwaniu wiosny”. Do Kudyp dotarli rowerami lub pieszo, pokonując określone odcinki rajdowe  z olsztyńskich Dajtek, plaży miejskiej nad Jeziorem Krzywym oraz z Kortowa. Każda grupa zarówno rowerowa jak i piesze miały opiekunów – leśników z Nadleśnictwa Kudypy, którzy to na trasach prowadzących przez kudypski las uprzyjemniając organizowali   konkursy i przybliżali uczestnikom wiedzę o lesie.

Wszyscy  spotkali się w Kudypskim Arboretum.

Najpierw uczestniczyli w wernisażu wystawy obrazów pt. „Nasza radość – malowanie”, autorstwa dwóch miłośniczek lasu i członkiń TPL  Danuty Nowickiej i Bożeny Saniewskiej. Potem złożono kwiaty pod głazem upamiętniającym zmarłych leśników Nadleśnictwa Kudypy. Następnie przy tablicy poświęconej Annie Andrusikiewicz wspominano tę zmarłą blisko trzy lata temu poetkę, miłośniczkę przyrody, przewodniczkę PTTK, współzałożycielkę Koła TPL. A wreszcie w  trzech grupach szukano pierwszych śladów wiosny w arboretum, która już objawiła się m.in. kolorowymi  leśnymi kwiatkami i rozwijającymi się krzewami oraz drzewami. Uczestników  spaceru gromkim rechotaniem przywitały mające w tym okresie swoje gody żaby moczarowe.

Były też konkursy i zabawy edukacyjne przy ognisku, a wieczorem zaczęła się Noc Sów.

Imprezę z okazji Dni Przyjaciół Lasu zorganizowało  Koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Las Kudypski” i Nadleśnictwo Kudypy przy pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 


Wszystko o lasach na spotkoaniu Przyjaciół Lasu

08/04/2015

ImageKwietniowe spotkanie było poświęcone 70-leciu Lasów Państwowych na Warmii i Mazurach.

Prelekcję na ten temat wygłosił emerytowany Dyrektor RDLP w Olsztynie P. Jan Karetko. Uczestnikom spotkania w interesujący sposób przybliżył wiedzę o olsztyńskich lasach i przemianach jakie zachodziły w ciągu ostatnich 70 lat.

 

W części organizacyjnej spotkania Prezes Koła omówił szczegółowy program obchodów Dni Przyjaciół Lasu jakie będą miały miejsce w dniu 11 kwietnia br i wyjazdu grupy naszych członków na Centralne obchody Dni Przyjaciół Lasu w Warszawie.

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 


Przygotowania do obchodów "Dni Przyjaciół Lasu" w Kudypskim Lesie

27/03/2015

ImageW sobotę 27 marca br. członkowie Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu "Las Kudypski" spotkali się aby przygotować Leśne Arboretum do obchodów "Dnia Przyjaciół Lasu", które odbędą się w dniu 11 kwietnia br. Wykonano prace porządkowe  w arboretum, ustawiono kamień pamiątkowy. Koleżanki Danuta Nowicka i Bożena Saniewska przygotowywały miejsce gdzie odbędzie się wernisaż malarski ich prac.

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 

 

O ptakach na spotkaniu Przyjaciół Lasu

03/03/2015

ImageCzłonkowie Towarzystwa Przyjaciół Lasu z Olsztyna pierwszą część kolejnego spotkania w sali konferencyjnej RDLP poświęcili sprawom organizacyjnym związanym z realizacją programu obchodów Dni Przyjaciół Lasu na Warmii i Mazurach. W drugiej części atrakcją spotkania był wykład znanego nie tylko w środowisku leśników ornitologa profen="true" UnhideWhenUsed="true" Name="HTML Typewriter" /> ="true" UnhideWhenUsed="true" Name="Table Simple 2" /> false PL X-NONE X-NONE

 

 Międzyszkolnym konkursem wiedzy o lesie zainaugurowano obchody Dni Przyjaciół Lasu na Warmii i Mazurach

01/03/2015

ImageTo była już druga edycja konkursu zorganizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu i Nadleśnictwo Kudypy w szkołach podstawowych gminy Dywity. Do rywalizacji zgłosiło się pięć drużyn szkolnych: Bukwałd, Frączki, Słupy, Spręcowo i Tuławki. Niestety, zabrakło ekipy ze szkoły w Dywitach.

Konkurs oceniało jury w składzie: przewodniczący Witold Szumarski – prezes koła TPL „Las Kudypski”, Paulina Rutkowska – opiekunka leśnego arboretum w Kudypach i Jacek Przeczewski – podleśniczy w Leśnictwie Spręcowo. Uczestnikom postawiono trudne zadanie, składające się z trzech etapów: prezentacji wizualnej na temat 70-lecia Lasów Państwowych na Warmii i Mazurach, testu pisemnego z wiedzy o lesie i pytań związanych z historią lasów w regionie oraz rozpoznawaniem roślin i zwierząt, w tym ich tropów.

 

Bezkonkurencyjna okazała się drużyna SP w Bukwałdzie w składzie: Klaudia Wermter, Olaf Truszczyński i Andrzej Pilguj (syn leśniczego Eugeniusza Pilguja). Drugie miejsce zajęła trójka z Tuławek, a trzecie – uczniowie ze Spręcowa. Nagrody ufundowało Nadleśnictwo Kudypy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.Dyrekcja Generalna Dróg Krajowych I Autostrad Oddział w Olsztynie oraz Koło TPL "Las Kudypski", które zaprosiło zwycięzców na autokarowy wyjazd do Warszawy na centralne obchody Dni Przyjaciół Lasu.

Młodym miłośnikom lasu kibicowali ich nauczyciele, w tym prowadząca konkurs Katarzyna Szkatuła, dyrektor SP w Bukwałdzie Dorota Zaręba oraz Sabina Robak, przewodnicząca Rady Gminy w Dywitach.

 

Witold Szumarski

Marek Książek

 

 

 

Karnawałowe szaleństwa Przyjaciół Lasu
11/02/2015

ImageTegoroczny karnawał Przyjaciele Lasu z Olsztyna zakończyli w szampańskim nastroju na dorocznym "Balu Przebierańców". Zmyślne stroje uczestników balu, radosne twarze, urocze Panie i nie mniej szarmanccy nieliczni Panowie szaleli na parkiecie. Zabawie towarzyszyły liczne konkursy. Bale "Przebierańców" to już tradycja, która wpisała się w historię naszego miasta. Fakt ten odnotowały lokalne media: TVP Olsztyn, Olsztyn 24 itd.

W sobotę Przyjaciele Lasu spotykają się w Lesie miejskim na spotkaniu walentynkowym, a potem: do następnego karnawału.

 

ImageImageImage

 

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 

 

 

Z internetem za Pan brat...

03/02/2015

ImageWtorkowe spotkanie 2 lutego br. członków Koła TPL „Las Kudypski” poświęcone było dwóm tematom:

  • Omówieniu i zatwierdzeniu programu organizacji Dni Przyjaciół Lasu na Warmii i Mazurach przez członków Koła. Program jest do wyglądu na podstronie Koła www.tpl.org.pl/kudypy
  • Zapoznaniu z ciekawymi stronami i portalami o tematyce leśnej i przyrodniczej. Wędrówki i prezentacji w internecie po tych stronach dokonał kol. Piotr Komorowski,  pracownik Regionalnej Dyrekcji LP w Olsztynie za co serdecznie dziękujemy!

 

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 

 

Przyjaciele Lasu z wizytą w Muzeum Przyrody w Olsztynie

14/01/2015

 Image Sobotni styczniowy dzień Przyjaciele Lasu spędzili w unikalnym, bogatym w eksponaty przyrodnicze Muzeum Przyrody w Olsztynie. Spotkanie składało się z dwóch części:

Zwiedzanie poszczególnych działów muzeum oraz  wysłuchanie interesującego wykładu Dyrektora, Pana Mariana Szymkiewicza o historii muzeum, zbiorach muzealnych,współpracy członków Towarzystwa Przyjaciół Lasu z Muzeum Przyrody. Np.zadeklarowano powołanie grupy ornitologów -podglądaczy i obserwatorów ptaków.

 

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 

 

 

Spotkanie Przyjaciół Lasu!

14/01/2015

Image Po raz pierwszy w tym roku odbyło się spotkanie członków Koła. Głównym tematem było omówienie programu obchodów"Dni Przyjaciół Lasu".

 

Wstępnie ustalono następujący program:

  • Zorganizowanie wspólnie z Kołem szkolnym TPL przy Szkole w Bukwałdzie  Gminnego konkursu edukacyjnego dla wszystkich kategorii wiekowych (Gmina Dywity)
  • Zorganizowanie wspólnie z Regionalną Dyrekcją LP,Leśnym Kompleksem Promocyjnym"Lasy Olsztyńskie" i Uniwersytetem III-go wieku spotkania "Przyjaciół Lasu' połączonego z biegami i rajdem rowerowym w Nadleśnictwie Kudypy
  • Zorganizowanie pleneru malarskiego o tematyce leśnej w Nadleśnictwie Kudypy
  • Współudział w organizacji majówki charytatywnej dla mieszkańców Olsztyna z Olsztyńskim Oddziałem Rotary Club
  • Wyjazd do Warszawy na centralne obchody "Dni Przyjaciół Lasu
  • Program ostatecznie zostanie zatwierdzony na lutowym spotkaniu  3.02 br

Na spotkaniu Kol.Krzysztof Sarzyński wygłosił interesująca prelekcję jadalnych owocach egzotycznych i rodzimych drzew i krzewów.

 

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 

 

Z Mikołajem bliżej lasu
02/12/2014

ImageKilkadziesiąt osób przybyło na cykliczne spotkanie koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Las Kudypski” w Olsztynie. Był wykład na temat ochrony przyrody, montaż słowno-muzyczny oraz polskie jabłka i włoskie orzechy.

Towarzystwo Przyjaciół Lasu to stowarzyszenie skupiające ludzi różnego wieku i zawodów, którym na sercu leży dobro naszej przyrody. Celem tej organizacji jest szerzenie wiedzy o lesie, promocja leśnictwa i sprzeciw wobec dewastacji tego bogactwa. TPL posiada koła terenowe i szkolne w całym kraju, a w Olsztynie bardzo aktywnie działa koło o nazwie „Las Kudypski”.

Jedno z ostatnich tegorocznych spotkań koła odbyło się dzisiaj (2.12) w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, nic więc dziwnego, że pozdrowienia uczestnikom przesłała dyrektor Małgorzata Błyskun. Ale na spotkaniu z przyjaciółmi lasu RDLP reprezentowała Anna Bartoszewicz od wielu lat współpracująca z Towarzystwem Przyjaciół Lasu, która zaprezentowała działania dyrekcji dotyczące ochrony przyrody.
  Z kolei prezes Witold Szumarski przedstawił plan zajęć na rok przyszły, który przewiduje np. wycieczkę do różnych nadleśnictw w kraju, w tym do Wyszkowa . Ale jeszcze w tym roku członkowie koła wezmą udział w spotkaniach wigilijnym i noworocznym, które odbędą się w Lesie Miejskim. Warto tutaj przypomnieć, że w 2015 roku Lasy Państwowe na Warmii i Mazurach będą świętować swoje 70-lecie.W obchodach weżmie udział Koło TPL "Las Kudypski"

  Spotkanie uświetnił montaż słowno-muzyczny w wykonaniu zespołu „Żywe Słowo”, który pod kierunkiem Wandy Anusiak przedstawił krótką historię kultu św. Mikołaja na Warmii. A że nadszedł czas mikołajkowy, wszyscy uczestnicy dostali w prezencie po jabłku (oczywiście polskim) i po kilka włoskich orzechów.

 

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"

 

 

Jesienne spotkanie przyjaciół lasu

13/10/2014

Z inicjatywy Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Las Kudypski „ z Olsztyna w dniach 10-11 X br w uroczo położonym na Warmii ,w samym sercu Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej nad jeziorem Łańskim w Ośrodku Caritasu Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach odbyło się spotkanie Zarządu Głównego TPL na czele z jego Prezesem Doradcą Prezydenta RP Prof. Tomaszem Boreckim i Prezesów Kół terenowych i szkolnych z całego kraju.W kameralnym spotkaniu w sali konferencyjnej Ośrodka uczestniczyła przedstawicielka Dyrektora RDLP w Olsztynie Pani Anna Bartoszewicz  ,Nadleśniczy Nadleśnictwa Kudypy P. Alfred Szlaski  i przedstawiciel nadleśnictwa Nowe Ramuki P. Kazimierz Morawiak.W pierwszym dniu i rano dnia następnego  m.innymi dyskutowano i radzono jak zaktywizować działalność członków  TPL w wielopokoleniowej edukacji przyrodniczo-leśnej, jak wspomagać leśników w prowadzeniu wielofunkcyjnej gospodarki leśnej i promocji lasów.
W sobotnie wczesne popołudnie uczestnicy spotkania wspólnie z licznie przybyłymi z Olsztyna członkami Koła „Las Kudypski” i gospodarzami Ośrodka Caritasu w Rybakach obchodzili  święto „Dnia Drzewa”.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu Towarzystwa Przyjaciół Lasu uroczyście posadzono pamiątkowe drzewka.Na uroczej młodej sosence  nazwanej „Drzewkiem Szczęścia” zawieszono kolorowe listki z życzeniami które zazwyczaj spełniają się.Zespół artystyczny Koła TPL „las Kudypski „ przedstawił uczestnikom spotkania ciekawy ,nastrojowy montaż literacki deklamując wiersze o drzewach,jesieni olsztyńskich poetów.
Była też wspólna biesiada przy ognisku i spacer po uroczym warmińskim lesie.
To był niezapomniany radosny,słoneczny,ciepły, jesienny dzień.

Witold Szumarski
Koło TPL"Las Kudypski"


 

Przyjaciele lasu uczcili kanonizację Jan Pawła II i Jana XXIII

28/04/2014

Kilkadziesiąt minut po ogłoszeniu świętymi Jana Pawła II i Jana XXIII członkowie Zarządu Koła Towarzystwa Przyjaciół Lasu" Las Kudypski upami

 

 

 

Wystąpienie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych p. Adama Wasiaka i Prezesa TPL p. prof. Tomasza Boreckiego do uczestników II edycji konkursu YPEF.

 

Wystąpienie p. Adama Wasiaka - Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy.

 

 

Wywiad z Ministrem Januszem Zaleskim - Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska.