Nasi partnerzy:

Image

Koła Terenowe TPL:

Strona główna

Spotkanie Przyjaciół Lasu w „Garncarskiej Wiosce”

28/06/2016

Ranek 17 czerwca br. przywitał mieszkańców Warmii i Mazur ulewnym deszczem. Wśród organizatorów i uczestników Spotkania Przyjaciół Lasu zapanowało przygnębienie. Jeżeli będzie taka pogoda przez cały dzień, to spotkanie będzie nieudane. Ale los uśmiechnął się jak na zawołanie, na pół godziny przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania w Garncarskiej Wiosce zaświeciło słońce.

Po raz drugi, po ubiegłorocznym udanym spotkaniu Towarzystwo Przyjaciół Lasu w br postanowiło zorganizować Spotkanie Przyjaciół Lasu. Tym razem organizacji spotkania podjęło się Koło TPL „Las Kudypski” z Olsztyna. Wybór nie był przypadkowy. Zarówno Koło jest znane ze swej aktywności jak i współpracujący z TPL leśnicy z RDLP w Olsztynie i inne organizacje i instytucje są wyjątkowo przyjazne i wspierają wszelką aktywność społeczną.

Na miejsce spotkania wybrano „ Garncarską Wioskę” obiektu zarządzanego przez Fundację „NIDA” z Nidzicy znaną nie tylko w kraju ze swej aktywności społecznej .

Organizacyjnie wspomogli: Pani Dyrektor Małgorzata Błyskun i leśnicy z RDLP w Olsztynie, „Garncarska Wioska” z jej Prezesem Krzysztofem Margolem i inni Przyjaciele lasu. Finansowo wspomógł organizację spotkania WFOŚiGW w Olsztynie.

Punktualnie o godz.10.00 w Sali konferencyjnej „Garncarskiej Wioski” zabrzmiały sygnały na zbiórkę i powitanie sygnalistów z Zespołu rodzinnego „Forest Brass „ z Lidzbarka Warmińskiego kierowanego przez Pawła Ciesielskiego..

Otwarcia spotkania dokonali: Witold Szumarski Koordynator Spotkania i Krzysztof Margol Prezes Fundacji „NIDA „ Otwarcie zapoczątkowano wspólnym odśpiewaniem hymnu TPL. Po powitaniu wielu dostojnych gości i uczestników spotkania przystąpiło do realizacji tematu seminarium pt. „Czy las potrzebuje przyjaciół” Słowo wstępne wygłosił i zaprosił do dyskusji Prezes TPL prof. Tomasz Borecki i Anna Bartoszewicz przedstawiciel RDLP w Olsztynie. Dyskusję zdominowały prezentacje laureatów Konkursów organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Lasu w 2016. Należy nadmienić, że cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Są to konkursy: : dla najmłodszych dzieci konkurs plastyczny pt. „Leśna Rodzina „ dla starszych i młodzieży z szkół średnich „Nasze Nadleśnictwo „ i międzynarodowy konkurs YPEF - młodzież w lasach Europy. Listy Laureatów oraz prace można obejrzeć na naszej stronie.

Po zakończeniu seminarium uczestnicy spotkania udali się do „Jarzębinowego Amfiteatru „ .

Sygnaliści oznajmili, że czas zacząć ceremonie uhonorowania laureatów konkursów .Przy dźwiękach sygnałówek, laureatom wręczali nagrody, okolicznościowe dyplomy oraz upominki : Prezes TPL Prof. Tomasz Borecki, Dyrektor RDLP w Olsztynie Paweł Artych i Przewodniczący Międzynarodowej Komisji YPEF Andrzej Kawalec.

Po zakończeniu tej części spotkania przyszedł czas na część artystyczną. Jako pierwsze wystąpiły przemiłe, uśmiechnięte leśne ludki ze Szkoły Podstawowej w Bukwałdzie. Widzowie byli tak oczarowani dziećmi i ich piosenkami że nie spostrzegli, że nad nimi zebrały się ciemne chmury. Zerwał się huraganowy wiatr, zaczął padać silny deszcz i amfiteatr opustoszał. Dzieci z Bukwałdu nie odpuściły. Kontynuowały swój występ tym razem w stodole z licznym audytorium osób dorosłych wśród których rej wodził Prof. Tomasz Borecki który przyłączył się do zespołu dziecięcego i wspólnie dali nam przepiękny koncert.

Silna burza trochę popsuła uroczystość Spotkania Przyjaciół Lasu. Najbardziej zawiedzione były Panie i Pan z zespołu recytatorskiego „ Żywe Słowo” z Koła TPL „Las Kudypski” którzy, nie mieli możliwości zademonstrować swojego ciekawego programu. Podobnie byli zawiedzeni sygnaliści z Zespołu Sygnalistów „Forest Brass” No cóż mieliśmy w tym dniu pecha. Po ustaniu ulewy wielu uczestników udało się na spacer po „Rajskim Ogrodzie „ W nim wspólnie posadziliśmy pamiątkowe drzewko ufundowane przez Fundację Przyrodniczą Puszczy Ramuckiej na okoliczność Spotkania Przyjaciół Lasu.

W przerwach uczestnicy spotkania a szczególnie dzieci i młodzież licznie odwiedzały interesujące stoiska Leśnych Kompleksów Promocyjnych „Lasy Maurskie” i „ Lasy Olsztyńskie” oraz ciekawe obiekty edukacyjne „Garncarskiej Wioski”.

W godzinach popołudniowych po obfitym obiedzie spotkanie zakończyło się .Wrażenia uczestników mimo nie najlepszej pogody były pozytywne. Organizatorzy szacują, że uczestniczyło w nim ponad 500 osób z terenu całego kraju.

 

W.Sz.

 

Wystąpienie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych p. Adama Wasiaka i Prezesa TPL p. prof. Tomasza Boreckiego do uczestników II edycji konkursu YPEF.

 

Wystąpienie p. Adama Wasiaka - Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy.

 

 

Wywiad z Ministrem Januszem Zaleskim - Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska.