Nasi partnerzy:

Image

Koła Terenowe TPL:

Strona główna

Działania Koła Szkolnego TPL przy SP w Rzekuniu

Image18/11/2014

II RAJD PRZYRODNICZY ,,POMNIKI PRZYRODY W NASZEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE”

17 października 2014r. zebraliśmy się przed naszą szkołą, aby wyruszyć na II Rajd Przyrodniczy i poznać kolejne pomniki przyrody w naszej gminie. Tym razem wyruszyliśmy do Suska Starego. Jest to wieś oddalona o około 4km od naszej szkoły. Znajduje się tam Park oraz XVIII – wieczny Dwór. Podczas rajdu mogliśmy podziwiać piękno otaczającej nas przyrody. Mijaliśmy łąki, pola, przydrożne drzewa i krzewy.

Śpiewaliśmy piosenki. Przygrywała nam na gitarze Olga, koleżanka z klasy VI a. Po dotarciu na wyznaczone miejsce, obecny właściciel parku przyjął nas bardzo ciepło; opowiedział o roślinności, która znajduje się na tym terenie. Dowiedzieliśmy się, że rośnie tam ponad 120 gatunków drzew i krzewów. Pomnikami przyrody są tam dwa wiązy i cztery lipy. Około 1770 roku w tym miejscu został wzniesiony Dwór dla Antoniego Bukowskiego. W latach 1925 - 1926 został przebudowany. Właścicielem dworu był wtedy Jan Glinka. Ówczesny właściciel odbudowuje to miejsce i doprowadza do świetności. Następnie wszyscy zabraliśmy się za zbieranie kasztanów, które zostały dostarczone do naszej szkoły i zdobią nasze kąciki przyrody. Po kasztanobraniu Pani z Nadleśnictwa Ostrołęka opowiadała nam, w jaki sposób dany okaz może zostać pomnikiem przyrody i jakie warunki muszą być spełnione. Mierzyliśmy drzewa, żeby to sprawdzić. Pełni zdobytej wiedzy przystąpiliśmy do konkursów, które przygotowali dla nas goście z Nadleśnictwa Ostrołęka. Z każdej klasy trzy wytypowane osoby udzielały odpowiedzi i zdobywały punkty. Później zostały ogłoszone wyniki. Na koniec imprezy poczęstowano nas gorącą grillowaną kiełbaską.
Tak pokrzepieni w nowe siły – wyruszyliśmy w drogę powrotną. Bardzo podobał nam się rajd i pogoda nam również dopisała, mogliśmy podziwiać piękną polską jesień.

Napisały: Amelka Gudelska i Kamila Laskowska uczennice klasy IIIa

 

Image„ZIELONA LEKCJA” W OGRODZIE DYDAKTYCZNYM IM. TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ LASU W OSTROŁĘCE

30 września 2014 roku odwiedziliśmy Ogród Dydaktyczny im. Towarzystwa Przyjaciół Lasu, który znajduje się za budynkiem Nadleśnictwa Ostrołęka. Zobaczyliśmy rośliny, które występują na terenie Kurpiowszczyzny. Rośnie tam 700 sztuk różnych drzew i krzewów, ponad 4000 bylin, pnączy i paproci. Z umieszczonych tam tablic tematycznych dowiedzieliśmy się, jakie gatunki płazów i ptaków występują w naszym regionie. Jedną z większych atrakcji jest znajdujący się tuż przy wejściu, Dąb papieski wyhodowany z żołędzia poświęconego przez papieża Jana Pawła II. Na terenie ogrodu są budki lęgowe przeznaczone dla różnych gatunków ptaków. Wyprawa okazała się naprawdę interesująca. Wizyta tam była dla nas wielkim zaszczytem, ponieważ byliśmy pierwszymi gośćmi, którzy oglądali ten nowy ogród.

Napisała: Kamila Laskowska uczennica klasy III a

 

ImageAKCJA RATUJMY KASZTANOWCE

28 października 2014 roku w naszej szkole odbyła się akcja Ratujmy Kasztanowce. Na ten dzień zostały zrobione plakaty i gazetka w holu szkoły. Gdy już wszyscy dotarli do szkoły z plakatami, przeszliśmy po klasach I – III, aby przekazać informację o szrotówku kasztanowcowiaczku. Zaraz potem pojechaliśmy na aleję kasztanową. Tam spotkaliśmy się z panem leśnikiem Krzysztofem Zgorzelskim z Nadleśnictwa Ostrołęka. Następnie wzięliśmy grabie i zagrabialiśmy liście. Po skończeniu zagrabiania, zebraliśmy liście do worków i przekazaliśmy panu leśnikowi. Było 25 worków. Ciekawe ile to ważyło? Trzeci raz mogliśmy zniszczyć szrotówka! Lubimy kiedy drzewa są szczęśliwe, cieszymy się, że mogliśmy im pomóc. Akcja bardzo nam się podobała.

Napisały: Maja Chilarska, Kamila Laskowska, Amelka Gudelska, Madzia Orzech, Lena Krzyna, uczennice klasy IIIa

 

Wystąpienie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych p. Adama Wasiaka i Prezesa TPL p. prof. Tomasza Boreckiego do uczestników II edycji konkursu YPEF.

 

Wystąpienie p. Adama Wasiaka - Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, do uczestników III edycji konkursu YPEF - Młodzież w Lasach Europy.

 

 

Wywiad z Ministrem Januszem Zaleskim - Podsekretarzem Stanu i Głównym Konserwatorem Przyrody w Ministerstwie Środowiska.